T1M-15-GF-S-RA-TR
DigiKey Part Number
SAM15483TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM15483CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM15483DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1M-15-GF-S-RA-TR
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 15 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
T1M-15-GF-S-RA-TR Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3.3A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC, 353VDC