ST5-80-1.50-L-D-P-TR
DigiKey Part Number
SAM15088TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM15088CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM15088DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST5-80-1.50-L-D-P-TR
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST5-80-1.50-L-D-P-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Series
Features
Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5mm
Number of Positions
160
Height Above Board
0.141" (3.58mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)