SLH-020-1.50-G-D-A-K
DigiKey Part Number
612-SLH-020-1.50-G-D-A-KTR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SLH-020-1.50-G-D-A-KCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SLH-020-1.50-G-D-A-KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLH-020-1.50-G-D-A-K
Description
0.50 MM MICRO BLADE & BEAM ULTRA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.072" (1.83mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)