SFSD-40-28-G-10.00-S
DigiKey Part Number
SFSD-40-28-G-10.00-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSD-40-28-G-10.00-S
Description
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Detailed Description
80 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Individual Wire Leads 0.833' (254.00mm, 10.00")
EDA/CAD Models
SFSD-40-28-G-10.00-S Models
Category
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Features
Polarizing Key
Number of Positions
80
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)