SEAM8-40-S05.0-S-10-3
DigiKey Part Number
612-SEAM8-40-S05.0-S-10-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Description
CONN TERMINAL HS HD ARRAY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM8-40-S05.0-S-10-3 Models
Number of Rows
10
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.297" (7.54mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)