SEAM8-10-S05.0-S-04-3
DigiKey Part Number
612-SEAM8-10-S05.0-S-04-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM8-10-S05.0-S-04-3
Description
CONN TERMINAL HS HD ARRAY
Detailed Description
40 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM8-10-S05.0-S-04-3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Strip
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.297" (7.54mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)