SEAM-50-01-L-10-2-RA-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
500 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAM-50-01-L-10-2-RA-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-01-L-10-2-RA-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-01-L-10-2-RA-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 500P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-01-L-10-2-RA-TR Models
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
500
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)