SEAF8-50-05.0-L-10-3
DigiKey Part Number
612-SEAF8-50-05.0-L-10-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF8-50-05.0-L-10-3
Description
CONN SOCKET HS HD ARRAY
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF8-50-05.0-L-10-3 Models
Number of Rows
10
Packaging
Strip
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)