SEAF8-30-05.0-S-10-3
DigiKey Part Number
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3CT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF8-30-05.0-S-10-3
Description
CONN HD ARRAY RCPT .8MM 10X30POS
Detailed Description
300 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF8-30-05.0-S-10-3 Models
Number of Rows
10
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
300
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)