SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P R/A SMD
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-S-08-2-RA-K-TR Models
Category
Number of Rows
8
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)