SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-TR
DigiKey Part Number
SAM14372TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14372CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P R/A SMD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-TR Models
Category
Number of Rows
10
Features
Board Guide, Mating Flange
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.611" (15.53mm)
Number of Positions
500
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)