SEAF-50-01-L-08-1-RA-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAF-50-01-L-08-1-RA-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-01-L-08-1-RA-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-08-1-RA-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P R/A SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-08-1-RA-TR Models
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)