RF316-05BJ3-03SP1-0152
DigiKey Part Number
612-RF316-05BJ3-03SP1-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-05BJ3-03SP1-0152
Description
COAX CBL MMCX TO TNC 5.9"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to TNC RG-316 5.984" (152.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF316-05BJ3-03SP1-0152 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
5.984" (152.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Amber
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C