RF316-03RP1-03SP1-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-03RP1-03SP1-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-03RP1-03SP1-0305
Description
COAX CBL MMCX TO MMCX 12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to MMCX RG-316 12.01" (305.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF316-03RP1-03SP1-0305 Models
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to MMCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Amber
2nd Connector
MMCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C