QTS-025-01-H-D-RA-LS1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Image for QTS-025-01-H-D-RA-LS1 is not available
QTS-025-01-H-D-RA-LS1
DigiKey Part Number
QTS-025-01-H-D-RA-LS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTS-025-01-H-D-RA-LS1
Description
CONN HDR 50POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
QTS-025-01-H-D-RA-LS1 Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Ground Bus (Plane), Mounting Flange
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.371" (9.42mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)