QSS-025-01-F-D-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14243TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14243CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14243DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSS-025-01-F-D-A-K-TR
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSS-025-01-F-D-A-K-TR Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.143" (3.63mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)