QFSS-078-04.25-L-D-A
DigiKey Part Number
QFSS-078-04.25-L-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-078-04.25-L-D-A
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Detailed Description
156 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QFSS-078-04.25-L-D-A Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
156
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)