QFSS-016-04.25-H-D-DP-A
DigiKey Part Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Detailed Description
32 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
32
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)