QFS-052-04.25-L-D-PT8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for QFS-052-04.25-L-D-PT8 is not available
QFS-052-04.25-L-D-PT8
DigiKey Part Number
QFS-052-04.25-L-D-PT8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-052-04.25-L-D-PT8
Description
CONN RCPT 104POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 (104 + 16 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QFS-052-04.25-L-D-PT8 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Bus (Plane), Power Pins (16)
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
120 (104 + 16 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)