PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
DigiKey Part Number
612-PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCIE-G4-16-01-F-DV-WT-K Models
Category
Features
Pick and Place, Solder Retention
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
PCI Express™
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
164
Color
Black
Card Thickness
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.039" (1.00mm)