Image for MTSW-117-11-L-D-610 is not available
MTSW-117-11-L-D-610
DigiKey Part Number
612-MTSW-117-11-L-D-610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-117-11-L-D-610
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-117-11-L-D-610 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.610" (15.49mm)
Series
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A