MTSW-107-07-T-S-130-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-107-07-T-S-130-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-107-07-T-S-130-RA
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-107-07-T-S-130-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A