Image for MTSW-105-09-L-D-480 is not available
MTSW-105-09-L-D-480
DigiKey Part Number
MTSW-105-09-L-D-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-09-L-D-480
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-09-L-D-480 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.480" (12.19mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A