Image for MTSW-105-08-G-D-275 is not available
MTSW-105-08-G-D-275
DigiKey Part Number
MTSW-105-08-G-D-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-08-G-D-275
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-08-G-D-275 Models
Category
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A