Image for MTSW-103-22-G-D-264 is not available
MTSW-103-22-G-D-264
DigiKey Part Number
612-MTSW-103-22-G-D-264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-22-G-D-264
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-22-G-D-264 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.264" (6.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.266" (6.76mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A