Image for MTSW-102-09-G-S-229-RA is not available
MTSW-102-09-G-S-229-RA
DigiKey Part Number
MTSW-102-09-G-S-229-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-09-G-S-229-RA
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-102-09-G-S-229-RA Models
Category
Contact Length - Mating
0.229" (5.82mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A