MTMS-111-01-G-D-190-013
DigiKey Part Number
612-MTMS-111-01-G-D-190-013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-111-01-G-D-190-013
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMS-111-01-G-D-190-013 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
21
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C