Image for MTMM-118-09-S-D-330 is not available
MTMM-118-09-S-D-330
DigiKey Part Number
612-MTMM-118-09-S-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-118-09-S-D-330
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-118-09-S-D-330 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Series
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A