Image for MTMM-113-06-F-S-240 is not available
MTMM-113-06-F-S-240
DigiKey Part Number
MTMM-113-06-F-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-06-F-S-240
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-06-F-S-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A