MTMM-113-03-T-D-135
DigiKey Part Number
612-MTMM-113-03-T-D-135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-03-T-D-135
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-03-T-D-135 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.135" (3.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A