Image for MTMM-110-05-G-D-190 is not available
MTMM-110-05-G-D-190
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-05-G-D-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-05-G-D-190
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-05-G-D-190 Models
Category
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.128" (3.25mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A