Image for MTMM-110-04-T-D-175 is not available
MTMM-110-04-T-D-175
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-04-T-D-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-T-D-175
Description
CONN HDR 2.00 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-T-D-175 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.089" (2.26mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A