Image for MTMM-108-07-T-S-300 is not available
MTMM-108-07-T-S-300
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-07-T-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-07-T-S-300
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-07-T-S-300 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.097" (2.47mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A