Image for MTMM-108-05-L-S-197 is not available
MTMM-108-05-L-S-197
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-05-L-S-197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-05-L-S-197
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-05-L-S-197 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.197" (5.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.121" (3.08mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A