Image for MTMM-108-05-L-S-195 is not available
MTMM-108-05-L-S-195
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-05-L-S-195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-05-L-S-195
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-05-L-S-195 Models
Category
Contact Length - Mating
0.195" (4.95mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.123" (3.12mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A