Image for MTMM-108-02-T-S-180 is not available
MTMM-108-02-T-S-180
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-02-T-S-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-02-T-S-180
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-02-T-S-180 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Series
Contact Length - Post
0.016" (0.41mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A