MTMM-107-06-G-D-250
DigiKey Part Number
612-MTMM-107-06-G-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-107-06-G-D-250
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-107-06-G-D-250 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.088" (2.23mm)
Series
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A