Image for MTMM-105-03-L-S-160 is not available
MTMM-105-03-L-S-160
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-03-L-S-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-03-L-S-160
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-03-L-S-160 Models
Category
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A