Image for MTMM-103-05-H-D-230 is not available
MTMM-103-05-H-D-230
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-05-H-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-05-H-D-230
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-05-H-D-230 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.088" (2.23mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A