Image for MTLW-125-22-F-D-485 is not available
MTLW-125-22-F-D-485
DigiKey Part Number
MTLW-125-22-F-D-485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-125-22-F-D-485
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-125-22-F-D-485 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.485" (12.32mm)
Series
Contact Length - Post
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact