Image for MTLW-114-09-F-D-450 is not available
MTLW-114-09-F-D-450
DigiKey Part Number
MTLW-114-09-F-D-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-114-09-F-D-450
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-114-09-F-D-450 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact