Image for MTLW-106-06-F-D-188 is not available
MTLW-106-06-F-D-188
DigiKey Part Number
MTLW-106-06-F-D-188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-106-06-F-D-188
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-106-06-F-D-188 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.188" (4.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.052" (1.32mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact