MPT-04-6.30-03-L-V
MPT-04-6.30-03-L-V
MPT-04-6.30-03-L-V
DigiKey Part Number
SAM9729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPT-04-6.30-03-L-V
Description
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPT-04-6.30-03-L-V Models
Category
Features
Board Guide, Latch Lock
Manufacturer
Samtec Inc.
Color
Black
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Blades
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
4
Voltage Rating
812 V
Pitch
0.197" (5.00mm)
Current Rating (Amps)
30 A
Mounting Type
Through Hole
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C