LTH-050-01-G-D-A
LTH-050-01-G-D-A
LTH-050-01-G-D-A
DigiKey Part Number
SAM9684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTH-050-01-G-D-A
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTH-050-01-G-D-A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2.31mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.066" (1.68mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)