Image for LCW-103-08-G-S-300-LL is not available
LCW-103-08-G-S-300-LL
DigiKey Part Number
612-LCW-103-08-G-S-300-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-103-08-G-S-300-LL
Description
CONNECTOR HEADER
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCW-103-08-G-S-300-LL Models
Category
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A