Image for LCW-102-09-S-S-230 is not available
LCW-102-09-S-S-230
DigiKey Part Number
612-LCW-102-09-S-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-102-09-S-S-230
Description
.100" FRICTION LOCK TERMINAL STR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCW-102-09-S-S-230 Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A