HMTSW-107-09-G-D-475
DigiKey Part Number
HMTSW-107-09-G-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-107-09-G-D-475
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-107-09-G-D-475 Models
Category
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A