Image for HMTSW-106-09-H-D-500 is not available
HMTSW-106-09-H-D-500
DigiKey Part Number
HMTSW-106-09-H-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-106-09-H-D-500
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-106-09-H-D-500 Models
Category
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A