HLCD-40-40.00-TR-TR-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 1
Datasheet
80 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic 3.33' (1.02m)
HLCD-40-40.00-TR-TR-2
DigiKey Part Number
612-HLCD-40-40.00-TR-TR-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-40-40.00-TR-TR-2
Description
CBL ASSM SELF-MATE 80POS 40" HDR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-40-40.00-TR-TR-2 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Length
3.33' (1.02m)
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)