HLCD-20-40.00-TD-TH-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 10
Datasheet
40 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed 3.33' (1.02m)
HLCD-20-40.00-TD-TH-2
DigiKey Part Number
612-HLCD-20-40.00-TD-TH-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-20-40.00-TD-TH-2
Description
CBL ASSM SELF-MATE 40POS 40" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-20-40.00-TD-TH-2 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Length
3.33' (1.02m)
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)